Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieJednym z aspektów, który często pojawia się w dyskusjach specjalistów SEO, jest wskaźnik TTFB (Time to First Byte) – czas, który upływa od momentu złożenia przez użytkownika żądania do serwera do momentu otrzymania przez niego pierwszego bajtu danych. Błędy i opóźnienia, takie jak TTFB 403, mogą znacząco wpłynąć na jakość doświadczeń użytkowników i być może na ranking w Google. Ale czy TTFB jest rzeczywiście czynnikiem rankingowym? Zbadajmy ten temat.
TTFB to miara określająca czas, jaki upływa od momentu wysłania zapytania przez przeglądarkę do serwera do otrzymania pierwszego bajtu odpowiedzi. Jest to wskaźnik szybkości odpowiedzi serwera i ogólnej wydajności strony. W kontekście SEO TTFB może być postrzegany jako element wpływający na doświadczenie użytkownika, ponieważ strony, które ładują się wolno, mogą zniechęcać odwiedzających i zwiększać współczynnik odrzuceń.
TTFB składa się z trzech głównych komponentów: czasu potrzebnego na wysłanie zapytania sieciowego do serwera, czasu przetwarzania na serwerze, aby zacząć zwracać pierwszy bajt danych, oraz czasu potrzebnego na przesłanie tego bajta z powrotem do klienta. Optymalizacja każdego z tych etapów jest kluczowa dla poprawy ogólnej szybkości ładowania strony.
Jednakże dyskusja na temat tego, czy TTFB jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym w algorytmach Google, jest złożona. Google wskazuje na szybkość strony jako jeden z aspektów wpływających na ranking, ale nie określa dokładnie, jak dużą rolę odgrywa TTFB. Zrozumienie wpływu TTFB na SEO wymaga zatem głębszej analizy i rozważenia różnych perspektyw.
„Według moich doświadczeń TTFB sam w sobie nie jest decydującym czynnikiem rankingowym. Ważniejsze jest, jak szybko strona staje się interaktywna dla użytkownika. Jednak nie można zaprzeczyć, że dobre TTFB jest fundamentem szybkiej strony. Dlatego uważam, że choć TTFB nie jest bezpośrednio mierzony przez Google jako czynnik rankingowy, to ma pośredni wpływ poprzez ogólną wydajność strony. „
„Google podaje, że TTFB w okolicach 0.8 sekundy to dobry wynik, natomiast gruntownej poprawy wymagają strony z czasem ponad 1.8 sekundy. Szybka odpowiedź serwera gwarantuje dobre doświadczenia użytkownika, ale może wpływać też na szybkość indeksacji. Ze swoimi limitami, googleboty mogą nie czekać na wczytanie wszystkich zasobów lub też ograniczyć crawl budget, gdy TTFB (najczęściej w parze z innymi czynnikami) będzie zbyt wolny. Ostatecznie, tak, należy do grupy czynników rankingowych związanych z page speed. „
„Tak, TTFB można uznać za czynnik w kontekście jego złożonej zależności z innymi kwestiami. Mocno wpływa na kwestie związane z oceną warstwy UX serwisu i z oceną prędkości. Innymi słowy lepiej o niego zadbać w pierwszej kolejności.„
Opinie na temat roli TTFB w rankingu Google są podzielone, lecz generalnie skłaniają się ku stwierdzeniu, że TTFB ma pewien wpływ na SEO, choć nie jest to czynnik decydujący. Warto zatem postrzegać TTFB jako element większej układanki, składającej się na optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dbając o TTFB, nie należy zapominać o innych aspektach SEO, które razem tworzą kompleksową strategię poprawy widoczności strony w internecie. Trendy w SEO wskazują, że coraz większy nacisk kładziony jest na doświadczenie użytkownika i szybkość ładowania strony, dlatego optymalizacja TTFB może przyczynić się do lepszych wyników, choć nie powinna być traktowana jako jedyny cel.