Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieSpis Treści
Gdy po raz pierwszy otwieramy daną stronę internetową, wszystkie znajdujące się na niej pliki, takie jak teksty czy obrazki, a nawet style CSS czy skrypty JavaScript, zostają zapisane w pamięci podręcznej i przez pewien czas są tam przechowywane. Najpierw jednak, aby tak się zadziało, na danej stronie musi działać buforowanie treści, czyli ich cache’owanie. To działanie służy zwiększeniu szybkości ładowania się stron internetowych. Przy następnej wizycie, ze względu na fakt, że pliki są już zapisane w pamięci podręcznej, strona będzie mogła wyświetlić się bez pobierania czegokolwiek, wyświetlając pliki z cache.
Powyższy opis dotyczy buforowania przeglądarki. Istnieją jednak jeszcze dwa rodzaje – buforowanie strony oraz buforowanie obiektów. Pierwsze z nich pozwala na zachowanie kopii odwiedzonej przez nas strony, dzięki czemu nie jest konieczne ponownie jej pobieranie przy następnej wizycie. Natomiast dzięki buforowaniu obiektów możemy przechowywać obiekty wykorzystywane na danej stronie internetowej, takie jak obrazy i czcionki. Każde buforowanie pozwala zmniejszyć wykorzystanie przepustowości i polepszyć czas ładowania strony.
Dzięki buforowaniu w łatwy sposób możemy przyspieszyć działanie naszej strony internetowej. Czas ładowania jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych podczas pozycjonowania serwisu, a pamięć podręczna może pomóc osiągać nam lepsze wyniki. Do tego dochodzi również czynnik ludzki – wolno działająca strona może skutecznie zniechęcać użytkowników, a to z kolei może negatywnie wpływać na wskaźniki konwersji czy przychody.
Są różne powody, dla których należy czyścić pamięć podręczną. Przeglądając Internet i odwiedzając wiele różnych serwisów, możemy doprowadzić do sytuacji, w której cache będzie zajmować nawet do kilku gigabajtów, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na szybkość całego systemu.
Drugim powodem jest aktualizacja informacji. Jeżeli regularnie odwiedzamy daną stronę internetową, jej pliki mogą być pobierane z pamięci podręcznej. W związku z tym po zmianach na przykład układu graficznego czy logotypu możemy nie zauważyć żadnych zmian lub pojawią się problemy związane z formatowaniem nowego wyglądu. Po wyczyszczeniu cache wyświetli się aktualna zawartość danej strony.
Kolejnym powodem jest bezpieczeństwo danych. Dzięki regularnemu czyszczeniu pamięci podręcznej zachowujemy większą prywatność danych przeglądania. Ponadto cyberprzestępcy mogą wykorzystać cache w celu włamania się do komputera.
Czyszczenie pamięci cache nie jest niczym skomplikowanym. Poniższy przykład oprzemy na przeglądarce Google Chrome, jednak w każdej innej sposób będzie podobny.
Możemy to zrobić również za pomocą skrótu klawiszowego – Ctrl + Shift + Delete.
Wiesz już, czym jest pamięć podręczna oraz dlaczego się ją wykorzystuje. Świadomość istnienia cache przydaje się nie tylko właścicielom stron internetowych, którzy dzięki buforowaniu treści mogą przyspieszać działanie swoich serwisów, ale jest przydatne także dla użytkowników, którzy będą wiedzieć, w jaki sposób wyczyścić pamięć podręczną, a tym samym przyspieszyć działanie całego systemu, czy aktualizować informacje zawarte na stronie. Z czyszczeniem cache wiążą się różne korzyści, dlatego zalecamy, aby robić to regularnie.