Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieSpis Treści
Subdomena traktowana jest przez wyszukiwarkę jako osobna strona internetowa. Znajduje zastosowanie, kiedy tematyka strony głównej i sklepu internetowego jest zróżnicowana lub gdy właściciel serwisu chce wyraźnie odróżnić witrynę firmową (korporacyjną) od platformy sprzedażowej. Takie rozwiązanie ma jednak pewne minusy:
Sklep na subdomenie posiada także kilka zalet – np. błędy w strategii link buildingu popełniane w obrębie platformy sprzedażowej nie zaszkodzą stronie głównej. Istnieje możliwość prowadzenia osobnych kampanii remarketingowych na obie witryny.
Serwis sprzedażowy warto postawić w katalogu, gdy strona jest zgodna tematycznie z ofertą produktową. Dodawanie kolejnych podstron produktowych zwiększy site (liczbę podstron) całej witryny. Jeśli treści aktualizujemy systematycznie, Google uzna, że rozbudowujemy stronę główną o nowe, istotne dla użytkownika informacje. „Świeżość” i regularne dodawanie tekstów wpłynie korzystnie na pozycje serwisu w wynikach wyszukiwania.
Zagrożeniem dla sklepu w katalogu może być nieumiejętne prowadzenie linkowania – błędy popełnione w obrębie podstron produktowych rzutują na całą domenę. Dla Google strona główna i jej katalogi traktowane są jak jeden organizm – wszystkie elementy ponoszą odpowiedzialność zbiorową, przyjmując na siebie konsekwencje praktyk niezgodnych z wytycznymi dla webmasterów.
Jednak prowadzenie platformy sprzedażowej w katalogu pozwala na całościowe spojrzenie na domenę – należy wdrożyć zalecenia optymalizacyjne dotyczące strony głównej i e-sklepu, a także kierować słowa kluczowe na wszystkie podstrony serwisu. Takie podejście pozwala na przygotowanie kompleksowej strategii zwiększania widoczności firmy w internecie.
W lipcu 2016 r. na jednym z hangoutów John Mueller zapytany o kwestię katalogów i subdomen powiedział, że nie ma większego znaczenia, gdzie postawimy blog lub sklep internetowy. Ponoć Google dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem, kiedy katalog lub subdomena traktowana jest przez właściciela serwisu jako osoby twór, a kiedy pełni rolę wydzielonej części strony głównej.
Zdaniem Muellera nie należy roztrząsać kwestii subdomen i katalogów, jednak wiemy, że wyszukiwarka bywa omylna. Dlatego z punktu widzenia pozycjonowania i patrząc na nasze doświadczenia w e-commerce, doradzamy, aby zakładać sklepy internetowe w katalogach. Subdomena będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli rzeczywiście tematyka naszej platformy sprzedażowej zdecydowanie odbiega od tematyki strony głównej.