Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieSpis Treści
O zmianach w algorytmach Google najczęściej dowiadujemy się od amerykańskich seowców, którzy na bieżąco monitorują wahania w wynikach wyszukiwania, informując o swoich obserwacjach za pośrednictwem Twittera. Najbardziej aktywni są: Barry Schwartz (@rustybrick) oraz Glenn Gabe (@glenngabe). Do śledzonych profili warto także dodać oficjalny kanał Google (@searchliaison) oraz konto Johna Muellera (@JohnMu).
Informacje o update’ach znajdziemy także na branżowych portalach informacyjnych:
oraz (choć zdecydowanie rzadziej) na oficjalnych blogach Google:
Polscy specjaliści również na bieżąco raportują o zmianach, publikując wpisy na swoich stronach. Aby dotrzeć do ciekawych materiałów, wystarczy zaglądać na Planetę SEO, na której znajdziemy większość topowych blogów z branży marketingu internetowego.
Regularne przeglądanie na portali newsowych nie tylko pozwoli dowiedzieć się od razu o wprowadzanych zmianach. Wśród publikowanych informacji wyszukamy także cenne wskazówki dotyczące optymalizacji strony i zwiększania jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.
Do najwrażliwszych narzędzi reagujących na zmiany w algorytmach wyszukiwarki Google należą:
MozCast
MozCast prezentuje zmiany w wyszukiwarce w formie prognozy pogody. Im wyższą temperaturę wskazuje narzędzie, to większych zawirowań możemy się spodziewać w organicznych wynikach wyszukiwania.
AccuRanker
Google Grump rating to sposób na ocenę „humoru” algorytmów Google przygotowany przez AccuRanker. Im gorszy nastrój ma komiksowy tygrys, tym większych zmian możemy się spodziewać w wynikach wyszukiwania.
Algoroo
Oprócz standardowych informacji o skali zmian w wyszukiwarce Google z Algoroo dowiemy się również, jacy są najwięksi wygrani i przegrani w wynikach wyszukiwania. Do wyboru mamy ranking na urządzeniach mobilnych oraz desktopowych.
Advanced Web Rankings
Zawirowania w rankingu Google oraz w widoczności stron zbadamy również za pomocą narzędzia Advanced Web Rankings. W przypadku tej aplikacji mamy możliwość podejrzenia zmian o 3, 5 lub 10 pozycji w TOP50, TOP20 i TOP10. Dane możemy analizować w obrębie miesiąca, kwartału, półrocza lub roku. Dodatkowo, jeśli chcemy być na bieżąco z informacjami o update’ach algorytmów, wystarczy, że pobierzemy kod HTML, który zaimplementuje widget Advanced Web Rankings na naszej stronie.
CognitiveSEO Signals
Zaawansowane opcje przeglądania zmian w wynikach wyszukiwania dostarcza nam także CognitiveSEO Signals. Za jego pomocą sprawdzimy, jak mają się serwisy na świecie i w kilku wybranych krajach, czy największe spadki dotyczą rankingu desktopowego, czy może mobilnego. Pod wykresem znajdują się informacje o potwierdzonych i jedynie zaobserwowanych przez branżę SEO update’ach.
SEMrush Sensor
Jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi jest SEMrush Sensor, za którego pomocą zweryfikujemy, jak poszczególne branże zareagowały na zmiany algorytmów, co pozwala przeprowadzić dokładniejszą analizę i wykryć takie zmiany jak np. medical update. Dodatkowo mamy możliwość sprawdzenia, co się dzieje z poszczególnymi elementami wyników wyszukiwania, czyli czy np. direct answer pojawiają się w wyszukiwarce częściej, czy też nie.
Zmiany w wyszukiwarce – Senuto
Swoje narzędzie do śledzenia zmian w wyszukiwarce ma również aplikacja Senuto (dostęp do niej jest płatny). Update’y, wahania, spadki i wzrosty przedstawione są również w formie prognozy pogody. Dodatkowo w tabeli pod wykresem porównamy sobie największych przegranych i wygranych, co być może skieruje nas do stworzenia sensownych wniosków na temat zawirowań w wynikach wyszukiwania.
Jeśli jesteś zainteresowany dotychczasowymi zmianami w Google, sprawdź listę update’ów zebranych przez Search Engine Journal: searchenginejournal.com/google-algorithm-history. Zestawienie przyda Ci się szczególnie, gdy Twoja domena jest wiekowa i chcesz porównać spadki w pozycjach z prowadzonymi działaniami i aktualizacjami wyszukiwarki.