Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.
Zarejestruj się bezpłatnieSpis Treści
Wiele osób prowadzących firmy w tzw. trudnych branżach (produkcyjnej, technicznej, zaawansowanych technologii, świadczących usługi wyłącznie dla B2B) uważa, że nie da się przygotować ciekawych treści, generujących konwersję. Ile można pisać o śrubkach, skomplikowanym procesie technologicznym lub opakowaniach plastikowych na wymiar? Prawda, to trudne zadanie, ale nie niewykonalne. Prezesi lubią dokładnie poznać kontrahenta, zanim zdecydują się podpisać długoterminową umowę współpracy. A jak to robią? Czytają teksty opublikowane na stronie internetowej.
Nie musimy nikogo przekonywać, że merytoryczny content staje się wizytówką profesjonalizmu, buduje reputację i zaufanie. Wiele przedsiębiorstw posiada unikalne kompetencje, ale nie chwali się nimi na swoich stronach www. Skąd klient może dowiedzieć się, że jesteśmy w czymś mistrzami, skoro nie mówimy o tym za pośrednictwem własnych mediów? Teksty, filmy i infografiki nie stanowią zbędnego elementu na stronie. Faktycznie działają, jeśli zostaną dopasowane do potrzeb, oczekiwań oraz problemów naszych klientów.
Przejdźmy do konkretów. Przygotowanie strategii treści dla specjalistycznej branży nie różni się niczym specjalnym od stworzenia planu rozwoju contentu dla serwisu sprzedającego odzież, artykuły beauty czy świadczącego usługi wnętrzarskie. Należy jedynie odstawić na bok najoczywistsze rozwiązania – bloga firmowego, zastępując go innymi formami merytorycznej treści.
Odpowiadając na 5 poniższych pytań, można z łatwością przygotować skuteczną strategię content marketingową.
Treści publikowane na stronie internetowej należy tworzyć z myślą o odbiorcach. Jakich informacji poszukują nasi klienci? Co ich interesuje? Jakie mają problemy, wątpliwości, potrzeby i oczekiwania? Pierwszym etapem będzie stworzenie person, czyli sylwetek naszych użytkowników. Charakteryzując poszczególne grupy konsumentów, uda nam się spojrzeć na ofertę ich oczami, co w konsekwencji pomoże stworzyć listę zajmujących ich zagadnień. To z kolei będzie stanowiło bazę cennych inspiracji do rozwoju contentu na stronie.
Poszukując pomysłów na prowadzenie działań content marketingowych, koniecznie musimy przyjrzeć się wynikom wyszukiwania. Wpisując do Google kluczowe dla nas frazy, sprawdzimy, jak do tematu podchodzą inne serwisy i strony internetowe. Prowadzą sekcje FAQ? Prezentują proces działania aplikacji za pomocą angażującego case study? Inwestują w video content marketing? Chcąc walczyć o najwyższe pozycje na określone słowa kluczowe, należy zweryfikować, co się dzieje w wyszukiwarce. To da wskazówkę, czy przygotowywać podobne treści, czy zaoferować użytkownikom jeszcze lepiej dopasowany do ich potrzeb content.
Benchmarking oraz analiza konkurencji to działania, które większość firm przeprowadza regularnie. Oprócz oczywistych elementów oferty warto wziąć pod lupę działania marketingowe, sposób komunikacji, kanały docierania do klientów, pomysł na prezentowanie usługi, umiejętności, kompetencji.
Na koniec należy przemyśleć, czym chcielibyśmy się podzielić z naszymi klientami – sukcesami, kompetencjami, kursami, porażkami, nowym parkiem maszynowym, wdrożeniem innowacyjnych technologii? Klienci lubią osobiste teksty, potwierdzające autentyczność, profesjonalizm i eksperckość prowadzonego biznesu. Ukazując ludzką twarz i dzieląc się swoimi doświadczeniami, buduje się wiarygodność oraz reputację godnego zaufania przedsiębiorcy.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, blog firmowy nie zawsze stanowi najlepsze rozwiązanie. Nie warto prowadzić go na siłę, ale za to można tworzyć poniższe rodzaje treści sprawdzające się w trudnych branżach:
Każdy typ contentu będzie dobry, jeśli zostanie przygotowany z myślą o użytkowniku. A dodatkowa optymalizacja tekstu, grafiki czy wideo pod SEO wspomoże osiąganie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.
Grupa Lotos S.A. to jedna z największych spółek paliwowych w naszym kraju. Wydawać by się mogło, że w przypadku tak specjalistycznej działalności, którą jest wydobywanie surowców mineralnych i sprzedaż paliw, ciężko zapełnić stronę treścią. Nic bardziej mylnego – Lotos przygotowało osobne sekcje informacje dla poszczególnych grup interesariuszy: kierowców, potencjalnych inwestorów, osób zainteresowanych poznaniem obszarów działalności spółki, przedstawicieli mediów.
Contentu w serwisie jest naprawdę sporo, a ciekawe rozwiązanie stanowi słownik, za pomocą którego użytkownik może zapoznać się z najpowszechniejszymi skrótami i pojęciami dotyczącymi branży paliwowej.
KGHM Polska Miedź to kolejna z dużych polskich spółek działająca w branży, w przypadku której nie sprawdzi się tradycyjny blog firmowy. Jednak osoby prowadzące firmę znalazły sposób na wykorzystanie strony internetowej jako centrum informującego o działaniach podejmowanych w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Idąc przykładem wielkiej polskiej spółki, swój korporacyjny serwis można kierować do pracowników i inwestorów, przemycając w tekstach frazy ważne dla procesu pozycjonowania witryny.
Kruk S.A. to znana polska firma znajdująca się wierzytelnościami. Temat jest dość wrażliwy, ale marketingowcy dobrze poradzili sobie z tematyką treści, rozwijając poradnik i prezentując historie klientów, którym udało się pomóc.
Specjalistyczna tematyka danej branży nie oznacza, że strategia content marketingu nie będzie skutecznym narzędziem pomagającym osiągnąć cele biznesowe. Odkrycie potrzeb naszych klientów, interesariuszy, a i również pracowników pomoże znaleźć pomysły na naprawdę angażujące treści.