Marketing internetowy w praktyce!

Zarejestruj się do bezpłatnej platformy e-learningowej.

Zarejestruj się bezpłatnie

Kanał YouTube – Efektywna firma w necie

Wskazówki, rozmowy, inspiracje

Subskrybuj kanał na YouTube i bądź na bieżąco!

Bezpłatny audyt SEO

Sprawdź, jak Twoja strona radzi sobie w sieci!

Audytuj bezpłatnie
30.05.2022 | czas czytania: 6 | EPR | autor: Artefakt

Czym jest psychologia reklamy?

Czym jest psychologia reklamy?

Jedni mówią, że to zręczna manipulacja. Inni nazywają ją królową marketingu. Jedno jest pewne – psychologia reklamy, o której mowa, budzi wiele, często skrajnych emocji. Dzisiaj postaramy się jej przyjrzeć. Nie będziemy rozsądzać, kto ma rację w sporze między entuzjastami a sceptykami, ale być może pomożemy w jej lepszym zrozumieniu. Wszystko po to, żebyście po przeczytaniu artykułu mogli samodzielnie wyrobić sobie zdanie na jej temat.

Psychologia reklamy – co to takiego?

Zaczniemy od próby zdefiniowania psychologii reklamy. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ nie ma jednej obowiązującej odpowiedzi na pytanie, czym ona jest. Wyczerpującej definicji nie znajdziemy ani w podręcznikach do marketingu, ani w słownikach. Mimo to istnieje kilka charakterystycznych cech psychologii reklamy, które pomogą nam ująć ją w pewne ramy. Jest to przede wszystkim zbiór informacji o konsumentach, czyli potencjalnych klientach.

Wiedza na temat odbiorców, ich preferencji, typowych zachowań czy skojarzeń pozwala na kreowanie skutecznego przekazu reklamowego w radiu, telewizji, internecie, w tym w mediach społecznościowych. Dane takie zbierane są na podstawie szczegółowej analizy grupy docelowej, badań rynkowych, obowiązujących trendów i psychologii właśnie, która jako nauka wnikliwie  przygląda się działaniom człowieka. Informacje dotyczące konsumentów należy jeszcze połączyć z wiedzą na temat technik manipulacyjnych, które wywołują konkretne reakcje lub emocje. Dopiero wówczas możemy mówić o klasycznej psychologii reklamy, która jest w rękach marek potężnym narzędziem do przewidywania zachowań odbiorców.

Psychologia reklamy w praktyce

Żeby jeszcze lepiej zrozumieć mechanizmy poruszanego zagadnienia, posłużymy się konkretnymi przykładami. Zapewne wielokrotnie zetknąłeś się z hasłami typu: „ostatnia szansa na zakup”, „tylko dzisiaj specjalny rabat dla Ciebie” lub „nie przegap okazji”. To właśnie jeden z bardziej reprezentatywnych i powszechnych chwytów wykorzystywanych przez marketingowców w celu nakłonienia konsumentów do zainteresowania się ofertą czy zakupu produktów.

Psychologia reklamy jest obecna na wielu poziomach. Można, jak w powyższych hasłach, sięgnąć po słowną perswazję, ale nie tylko! Sztaby opracowujące strategię marketingową dla największych marek mierzą znacznie wyżej i do kreowania przekazu wykorzystują także dźwięk, kolor, a nawet neuropsychologię. Nadrzędnym celem wszystkich wspomnianych praktyk jest natomiast skuteczne i trafne prognozowanie zachowań i reakcji odbiorców na reklamę.

Psychologia reklamy pozwala zaplanować kampanię w najdrobniejszym szczególe, zwiększając szansę na sukces. Starannie zaplanowana akcja e-mail marketingowa, przemyślane zestawienie kolorów na etykiecie produktu czy kojąca muzyka w tle w poczekalni u stomatologa – to wszystko ma sprawić, że będziemy kupować, interesować się i wracać po więcej.

Przeczytaj również: Jak wybrać kolory na stronę internetową? Psychologia kolorów w marketingu.

User experience a psychologia reklamy, czyli sztuka projektowania doświadczeń odbiorców

Bardzo ciekawy związek istnieje także między psychologią reklamy a projektowaniem doświadczeń użytkowników, czyli user experience. Z określeniem tym pewnie spotkałeś się wielokrotnie. UX jest obecnie jednym z mocniej zarysowujących się trendów w sieci. I tak jak w przypadku wielu działań marketingowych, tak i tutaj mamy do czynienia z silnym wpływem psychologii reklamy. User experience w praktyce oznacza budowanie przekazu poprzez warstwę słowną, układ strony, zastosowaną kolorystykę czy umiejętne wplatanie haseł typu call to action. Z UX nawiązującym do psychologii reklamy spotkasz się najczęściej w mediach społecznościowych.

Zobacz: Analiza nagrań zachowań użytkowników – idealny sposób na poprawę użyteczności strony?

Jak uczynić z psychologii reklamy skuteczne narzędzie marketingowe?

Podsumujmy teraz i uporządkujmy informacje, pokazując krok po kroku, jak wykorzystać mechanizmy psychologiczne do budowania skutecznego przekazu. Co należy zrobić, żeby zwiększyć szansę na umiejętne i trafne wykorzystanie psychologii?

  • Przygotuj profil grupy docelowej z podziałem na wiek, płeć, wykształcenie czy miejsce zamieszkania.
  • Rób regularnie research i gromadź informacje na temat konsumentów, wykorzystując do tego badania, ankiety, a także własne obserwacje.
  • Dokładnie monitoruj zachowania odbiorców – możesz to zrobić poprzez śledzenie komentarzy, opinii, a także za pomocą dostępnych narzędzi analitycznych.
  • Sprawdzaj skuteczność wdrażanych działań, np. na podstawie ruchu na stronie, wzrostu czy spadku sprzedaży danego produktu.
  • Nie zapominaj o konkurencji – ta nigdy nie śpi. Podpatruj, jak psychologię reklamy wykorzystują inne marki, wyciągaj z tego wnioski i bazuj na ich doświadczeniu.

Psychologiczne mechanizmy reklamy

Czy psychologia reklamy jest sztuką zręcznej manipulacji przekazem zorientowaną na konkretne reakcje odbiorców? Bez wątpienia tak właśnie jest. Czy jest to praktyka naganna i etycznie godna potępienia? Wątpliwości jest tutaj sporo. Dopasowany przekaz reklamowy, odpowiadający na konkretne zapotrzebowanie użytkowników, może przecież ułatwić podjęcie właściwej decyzji zakupowej. Z drugiej strony, czy każdy z nas potrzebuje tego rodzaju zachęty opartej na sztuczkach i podprogowym przekazie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że psychologia reklamy towarzyszy nam na każdym kroku – zarówno online, jak i offline. Świadome wykorzystywanie manipulacyjnych technik, jak i „łapanie” się na nie powinno odbywać się za obopólną zgodą i ze zrozumieniem zasad gry.

Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i poznaj sprawdzone wskazówki marketingowe!

Pozostałe artykuły

Ebook – co to jest i jak wykorzystać go w content marketingu? 02.04.2025 | czas czytania: 5:00 min | Inne

Ebook – co to jest i jak wykorzystać go w content marketingu?

Cyfrowe publikacje oferują nie tylko wygodę czytania, ale również ogromne możliwości dla firm i twórców treści. E-booki są istotnym elementem współczesnego marketingu. Szczególny wzrost ich popularności związał się z wybuchem pandemii. Wg badań, aż 5% czytelników wybiera taki format książek. Czym dokładnie jest e-book oraz jak skutecznie wykorzystać go w strategii content marketingowej, aby przyciągnąć i zaangażować odbiorców? Sprawdzamy! Czytaj wiecej
crm co to jest 31.03.2025 | czas czytania: 5:00 min | Inne

Czym jest CRM i dlaczego jest niezbędny w sprzedaży?

Efektywne zarządzanie relacjami z klientami stało się nieodłącznym elementem sukcesu każdej firmy. CRM, czyli Customer Relationship Management, to narzędzie, które pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klientów, budowanie trwałych relacji oraz zwiększenie sprzedaży. Dzięki CRM, firmy mogą skuteczniej zarządzać danymi klientów, analizować ich zachowania i dostosowywać swoje działania marketingowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest CRM i dlaczego jego wdrożenie jest niezbędne w procesie sprzedaży. Czytaj wiecej
5 typów treści, których prawdopodobnie nie używasz. Warto je znać! 20.03.2025 | czas czytania: 2:00 min | SEO

5 typów treści, których prawdopodobnie nie używasz. Warto je znać!

Content na stronach internetowych ma znaczenie dla SEO i pozycji w wyszukiwarkach. Łatwo jednak zapomnieć, że powinien być tworzony przede wszystkim dla internautów, a nie robotów. Tylko wtedy będzie działać. Blogi czy posty na Social Media to dziś podstawa. Jak sprawić, by content był bardziej kreatywny? Oto 5 rodzajów treści, które warto znać! Czytaj wiecej

Potrzebujesz skutecznych rozwiązań marketingowych? Masz je na wyciągnięcie ręki. Nasi eksperci czekają na Twój sygnał. Porozmawiamy?

Zamów rozmowę
Kontakt