Jeszcze kilka lat temu z powodzeniem można było prowadzić sklep stacjonarnie bez konieczności zakładania strony internetowej. Wybuch pandemii koronawirusa mocno zweryfikował takie podejście. Część biznesów upadło, a część przeniosło swoją działalność właśnie do sieci. Rozpoczęcie działalności online wiązało się z wieloma wyborami, a także i kosztami. Przede wszystkim trzeba było wybrać platformę, na której taki sklep internetowy mógłby powstać. Po jej wybraniu i wgraniu całego asortymentu pojawił się kolejny problem. Jak pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania, aby ludzie zaczęli kupować akurat w moim sklepie, a nie w innym? W naszym tekście sprawdzisz, jak pozycjonować sklep na Magento, a więc jednej z największych platform sprzedażowych.
Tak jak wspomnieliśmy, można wybrać jeden z trzech rodzajów platformy do tworzenia sklepów Magento. W przypadku bezpłatnej wersji (Magento Open Source) zyskujesz otwarty kod źródłowy, co pozwala Ci dowolnie go edytować. Oczywiście w dostępie do tej platformy masz także okazję do skorzystania z różnego rodzaju wtyczek oraz rozszerzeń. Dzięki temu możesz z powodzeniem personalizować wygląd własnej witryny i nadawać jej odpowiedni kształt dopasowany do Twoich potrzeb. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla mniejszych firm. Musisz jednak pamiętać, że wybranie tej opcji wiąże się z własnym hostingiem. Jest on niezwykle ważny, biorąc pod uwagę optymalizację SEO Magento. Właśnie dlatego wykupienie miejsca na szybkim i pojemnym serwerze jest kluczowe, aby po pierwsze strona szybko się ładowała, a po drugie pozycjonowanie mogło przynieść odpowiedni skutek.
Jeśli chodzi o wersję płatną Magento, jednak z własnym hostingiem (Adobe Commerce), to posiada ona bardziej rozbudowane funkcje w porównaniu z darmową wersją. Przede wszystkim możesz skorzystać z całodobowego wsparcia od zespołu specjalistów. Z powodzeniem mogą używać tej wersji duże sklepy ze względu na większe możliwości związane m.in. z monitoringiem statystyk sprzedażowych czy zachowaniem klientów oraz pozycjonowaniem. Oprócz tego potrzebne jest także wykupienie hostingu, co generuje kolejne koszty.